Make your own free website on Tripod.com
[Include/banner.htm]
-

The Power From Port.com > AFL > Draft > 1999 Pre-Season

-
[Include/menu.htm]

 

Round One

1. Brisbane - David Calthorpe (Essendon)
2. Fremantle - Ashley Prescott (Richmond)
3. Collingwood - Glenn Freeborn (Kangaroos)
4. Hawthorn - Anthony Rock (Kangaroos)
5. Port Adelaide - Jared Poulton (Port Adelaide Magpies)
6. Richmond - Clay Samson (Adelaide)
7. St. Kilda - Tony Francis (Collingwood)
8. Sydney - Scott Russell (Collingwood)
9. Melbourne - Troy Simmonds (Box Hill)
10. Western Bulldogs - Cameron McKenzie-McHarg (Oakleigh Chargers)
11. Kangaroos - John Spaull (Rosebud)
12. Adelaide - Darryl Wintle (North Adelaide)

Round Two

13. Collingwood - Cameron Venables (Claremont)
14. Hawthorn - PASS
15. Richmond - PASS
16. Western Bulldogs - Daniel Wulf (Dandenong Stingrays

1999 ROOKIE SELECTION 

ROUND 1:

1. Brisbane - Shannon Rusca (Southern Districts)
2. Fremantle - Darren Bolton (Peel Thunder)
3. Collingwood - Jeremy Sharpen (North Shore)
4. Hawthorn - 3179 - John Baird (Eastern Ranges)
5. Geelong - Derek Wirth (Brisbane Lions)
6. Carlton - Heath Culpitt (Castlemaine)
7. Port Adelaide - Scott Bassett (Port Adelaide)
8. Richmond - Robert Taylor (Richmond "Supp.")
9. West Coast - Simon Duckworth (West Perth)
10. St Kilda - James Gowans (Werribee)
11. Sydney - Gerard Bennett (Geelong)
12. Melbourne - Troy Broadbridge (Port Magpies)
13. Western Bulldogs - Christopher Dunne (Assumption College)
14. Kangaroos - Winis Imbi (Essendon "Rookie")
15. Adelaide - Stuart Bown (Norwood)

ROUND 2:

16. Brisbane - PASS
17. Fremantle - Ashley Clancy (Subiaco)
18. Collingwood - Matthew Manfield (Richmond)
19. Hawthorn - Glen Bowyer (Hawthorn "Rookie")
20. Geelong - Daniel O’Brien (Gippsland Power)21. Carlton - Damian Lang (Carlton)
22. Port Adelaide - Tim Masierowski (Central Districts)
23. Richmond - Teghan Henderson (Calder Cannons)
24. West Coast - Mark Pearson (West Perth)
25. St Kilda - Chris Gowans (Werribee)
26. Sydney - Paul Allison (North Hobart)
27. Melbourne - Cameron Ramsay (Oakleigh Chargers)
28. Western Bulldogs - Matthew Pearce (Western Jets)
29. Kangaroos - Kent Kingsley (North Melbourne)
30. Adelaide - Dean Howard (West Adelaide)

ROUND 3:

31. Brisbane - PASS
32. Fremantle - Antoni Grover (Subiaco)
33. Collingwood - Craig Anderson (Essendon "Supp.")
34. Hawthorn - PASS
35. Geelong - Kaine Marsh (North Shore)
36. Port Adelaide - Don Webb (Gippsland Power)
37. Richmond - PASS
38. West Coast - Andrew Taylor (Perth)
39. St Kilda - Garth Pickford (North Ballarat)
40. Sydney - Brett Kirk * (North Albury)
41. Western Bulldogs - Adam Contessa (Western Bulldogs)
42. Kangaroos - Marcus Nalder (Bendigo Pioneers)
43. Adelaide - Matthew Golding (Glenelg)
* Pre Listed under AFL Rule 21.6.1

ROUND 4:

44. Brisbane - Jeff Cooper * (Northern Eagles)
45. Fremantle - Andrew Smith (Subiaco)
46. Collingwood - Troy Kirwen (Collingwood)
47. Hawthorn - PASS
48. Port Adelaide - PASS
49. St Kilda - Chad Davis (Oakleigh Chargers)
50. Sydney - Jeremy Jacques * (NSW/ACT Rams)
51. Western Bulldogs - PASS
52. Kangaroos - Ryan Pagan (Nth Melb. "Supp.")
53. Adelaide - Jarrod Twitt (Sturt)
* Pre Listed under AFL Rule 21.6.1

ROUND 5:

54. Brisbane - Trent Knobel * (Broadbeach)
55. Hawthorn - PASS
56. Port Adelaide - PASS
57. St Kilda - PASS
58. Adelaide - Linden Stevens (Adelaide)

ROUND 6:

59. Brisbane - Scott Ralph * (Morningside)
60. Hawthorn - PASS
61. St Kilda - PASS
62. Adelaide - Scott Mathews (Port Adelaide)
* Pre Listed under AFL Rule 21.6.1

 

[Include/footer.htm]