Make your own free website on Tripod.com
[Include/banner.htm]
-

ThePowerFromPort.com > AFL > Draft > 2000 Club by Club

-
[Include/menu.htm]

 

ADELAIDE
07: LAURENCE ANGWIN (Dandenong Stingrays)
38: MICHAEL HANDBY (Dandenong Stingrays)
48: MATTHEW SMITH (Oakleigh Chargers)
53: HAYDEN SKIPWORTH (Woodville-West Torrens)
67: GRAHAM JOHNCOCK (Port Adelaide Magpies)
77: (pass)

BRISBANE
13: ASHLEY MCGRATH (Sth Fremantle)
22: RICHARD HADLEY (East Fremantle)
29: JAMIE CHARMAN (Northern Eagles)
33: MARTIN PIKE (North Melbourne)
59: LUKE HAMMOND (Murray Bushrangers)

CARLTON
04: LUKE LIVINGSTON (Bendigo Pioneers)
11: TRENT SPORN (North Adelaide)
15: SIMON WIGGINS (Tassie Mariners)
31: BLAKE CAMPBELL (Tongala)
46: SEAN O'KEEFFE (Murray Bushrangers)
61: CALLAN BEASY (Bendigo Pioneers)

COLLINGWOOD
03: ALAN DIDAK (Port Adelaide)
19: JASON CLOKE (Eastern Ranges) father-son
34: RYAN LONIE (Dandenong Stingrays)
37: GUY RICHARDS (Eastern Ranges)
49: SHANE WAKELIN (St Kilda)
65: (pass)

ESSENDON
17: JAMIE DAVIES (Xavier College)
27: TED RICHARDS (Sandringham Dragons)
32: SAMUEL HUNT (Geelong Falcons)
47: JORDAN BANNISTER (Calder Cannons)
63: MARC BULLEN (Murray Bushrangers)
74: MICHAEL DAVIS (Sandringham Dragons)
81: (pass)

FREMANTLE
39: ADAM MCPHEE (Dandenong Stingrays)
51: DION WOODS (Perth)
66: SCOTT THORNTON (Sandringham Dragons)
76: (pass)

GEELONG
44: JOSHUA HUNT (Bendigo Pioneers)
71: DANIEL LOWTHER (Geelong)
79: HAMISH SIMPSON (Geelong)

HAWTHORN
21: NICK RIES (Sandringham Dragons)
28: STEVEN GREENE (Sandringham Dragons)
43: MARK WILLIAMS (South Fremantle)
58: NATHAN LONIE (Dandenong Stingrays)
72: (pass)
73: ROSS FUNCKE (North Ballarat)

KANGAROOS
06: DYLAN SMITH (Sandringham Dragons)
08: DANIEL MOTLOP (Wanderers-North Adelaide)
14: DANIEL HARRIS (Bendigo Pioneers)
23: DREW PETRIE (Ballarat Rebels)
30: SAVERIO ROCCA (Collingwood)
42: DANIEL PRATT (Northern Eagles)
60: COREY JONES (Sturt)

MELBOURNE
16: SCOTT THOMPSON (Port Adelaide)
62: DANIEL BREESE (Eastern Ranges)
80: MITCHELL CRAIG (Eastern Ranges)
84: (pass)

PORT ADELAIDE
12: SHAUN BURGOYNE (Port Adelaide)
20: KANE CORNES (Glenelg)
35: ALLAN MURRAY (Murray Bushrangers)
50: DOMENIC CASSISI (East Fremantle)

RICHMOND
09: KAYNE PETTIFER (Murray Bushrangers)
25: MARK COUGHLAN (Perth)
40: CHRISTOPHER HYDE (Murray Bushrangers)
41: ANDREW KRAKOUER (South Fremantle)
55: CHRIS NEWMAN (Dandenong Stingrays)
57: STEVEN SZILLER (St Kilda)
69: (pass)

ST KILDA
01: NICK RIEWOLDT (Southport)
02: JUSTIN KOSCHITZE (Murray Bushrangers)
64: MARK GALE (Fremantle)
75: ROBERT POWELL (Richmond)
82: DANIEL WULF (St Kilda reserves)
85: (pass)
86: (pass)
87: (pass)

SYDNEY
24: LUKE ABLETT (Gippsland Power)
52: AMON BUCHANAN (Geelong Falcons)
54: JARROD SUNDQVIST (Glenelg)
68: (pass)

WEST COAST
05: ANDREW MCDOUGALL (Perth)
18: DANIEL KERR (East Fremantle)
36: JEREMY HUMM (North Ballarat Rebels)
45: TRENT CARROLL (Fremantle)

WESTERN BULLDOGS
10: JORDAN MCMAHON (Glenelg)
26: SHANE BIRSS (Gippsland Power)
56: DANIEL CROSS (Murray Bushrangers)
70: WADE SKIPPER (West Perth)
78: (pass)
83: (pass)

Also see Who your club picked for a description of players

 

[Include/panel.htm]

 

[Include/footer.htm]