Make your own free website on Tripod.com
[Include/banner.htm]
-

The Power From Port.com > AFL > Draft > 2000 Pre-Season

-
[Include/menu.htm]

 

The pre-season draft and club by club rookie picks

ROUND 1

1. Collingwood - SHANE O'BREE (Brisbane)
2. Fremantle - BRAD BOOTSMA (Sth Fremantle)
3. Melbourne - JAMES COOK (Melbourne)
4. Adelaide - JAMES BYRNE (Glenelg) 
5. St. Kilda - FRED CAMPBELL (Sydney)
6. Hawthorn - BARRY YOUNG (Essendon)
7. Sydney - BEN FIXTER (NSW/ACT Rams)
8. Port Adelaide - WADE CHAPMAN (Sydney)
9. Western Bulldogs - ANDREW WILLS (Fremantle)

ROUND 2
10. Collingwood - SIMON HAWKING (Sydney)
11. Melbourne - STEPHEN PITT (Norwood)
12. Adelaide - ANDREW CROWELL (Woodville West-Torrens)
13. St Kilda - DAMIAN MONKHORST (Colllingwood)

ROUND 3
14. Melbourne - SIMON GODFREY (Melb supp list)
15. St. Kilda - SEAN CHARLES (Woorineen)

AFL rookie draft selections 

ADELAIDE
4 Michael Dohert - South Adelaide
20 Josh Coulter - Central District
36 Chris Robertson - North Adelaide
50 Jon Yerbury - Norwood

BRISBANE
13 Ben Doherty - Morningside
29 Jason Anthonisz - Northern Eagles
45 no selection 
57 no selection
64 Nathan Clarke - Maroochydore
66 Jeff Cooper - Northern Eagles
68 Stephen Kenna - Morningside
70 Hayden Kluver - LA Dodgers

CARLTON
15 Adam Pickering - Calder Cannons
31 Craig Clarke - Springvale
47 Jordan Doering - Essendon
59 Mark Passador - Springvale

COLLINGWOOD
1 Damian Lyon - Prahran Dragons
17 Leigh Sheehan - Gippsland Power
33 Andrew Dimattina - Essendon

ESSENDON 
14 Cory McGrath - South Fremantle
30 David Johnson - Calder Cannons
46 Adam Switala - Central District
58 James Podsiadly - Western Jets

FREMANTLE
2 Nathan Carroll - Claremont
18 Robert Haddrill - Perth
34 Luke Newick - Subiaco
49 Dale Walkingshaw - Peel Thunder

GEELONG
6 Marcus Baldwin 
22 Shane Ryan - Oakleigh Chargers
38 Brent Cowell - St Kilda

HAWTHORN
8 Ryan Ablett - Beaconsfield
24 Shane Tuck - Dandenong Stingrays
40 Tim Malseed - Hawthorn 
53 no selection
62 no selection

KANGAROOS
16 Nick Lowther - Kangaroos
32 Michael Ablett - Dandenong Stingrays
48 Mark Hilton - North Albury
60 Ryan Pagan - Kangaroos

MELBOURNE
3 Mark Bradly - Melbourne
19 Luke Taylor - Melbourne
35 no selection

PORT ADELAIDE
10 Darren Burton - Port Magpies
26 Dean Brogan -South Adelaide
42 Tom Carr - Port Adelaide
55 Scott Hahn - Port Magpies

RICHMOND
5 Ben Haynes - Western Jets
21 Royce Vardy - Wron Won Woodside
37 Rob Taylor - Richmond
51 Teghan Henderson - Richmond
61 Troy Kirwen - Collingwood

ST KILDA
7 Mark Wittison - Preston Knights
23 Stephen Milne - Essendon 
39 Olly Trand - Prahran Dragons 
52 Brett Moyle - St Kilda

SYDNEY
9 Tadgh Kennelly - Ireland
25 Brett White - North Adelaide
41 Leigh Brockman - Geelong
54 no selection
63 no selection
65 David Le Pavoux - NSW/ACT Rams
67 Peter McGrath - NSW/ACT Rams
69 Scott Muller - NSW/ACT Rams

WEST COAST
12 Toby McGrath - South Fremantle
28 Dean Cox - East Perth
44 Kasey Green - East Fremantle

WESTERN BULLDOGS
11 Matthew Lucas - St Kevin's OB
27 Brad Fuller - Collingwood
43 Justin Wood - Geelong
56 Luke Donaldson - Dandenong Stingrays

[Include/footer.htm]