Make your own free website on Tripod.com
[Include/banner.htm]
-

The Power From Port.com > AFL > Draft > 2001 Pre-Season

-
[Include/menu.htm]

 

Round One

01. St Kilda - Brett Voss (Brisbane Lions)
02. Collingwood - Chad Rintoul (West Coast Eagles)
03. West Coast Eagles - Troy Wilson (East Perth)
04. Fremantle - Simon Eastaugh (Essendon)
05. Adelaide - Chris Ladhams (Essendon)
06. Sydney - Stephen Tingay (Melbourne)
07. Western Bulldogs - Nicholas Bruton (Digger's Rest)
08. Hawthorn - Matthew Dent (Western Bulldogs)
09. Brisbane Lions - Dylan McLaren (Gippsland Power)
10. Melbourne - Nick Gill (Scotch College)

Round Two

11. St Kilda - pass
12. Adelaide - Adam Richardson (West Adelaide)

AFL Rookie draft

Round One

01. St Kilda - Christopher Oliver (NSW ACT Rams)
02. Collingwood - Christopher Odell (Dandenong Stingrays)
03. Port Adelaide - Christopher Hall (South Adelaide)
04. West Coast - Dean Buszan (Peel Thunder)
05. Fremantle - Deren Ugle (South Fremantle)
06. Adelaide - Kane McLean (Norwood)
07. Sydney - Michael Swan (Port Melbourne)
08. Richmond - Garth Taylor (Fremantle Dockers)
09. Western Bulldogs - Bernie Collins (Ireland)
10. Geelong - Paul Chambers (Western Jets)
11. Hawthorn - Michael Osborne (Labrador)
12. Brisbane Lions - David Mapleston (Morningside)
13. Kangaroos - Leigh Harding (Geelong)
14. Carlton - Ian Prendergast (Carlton)
15. Melbourne - Kevin Devine (Ireland)
16. Essendon - Marcus Kenny (Eastern Ranges)

Round Two

17. St Kilda - Justin Berry (Cranbourne)
18. Collingwood - Jason Heath (Eastern Ranges)
19. Port Adelaide - Ben Hollands (Richmond)
20. West Coast Eagles - Zachary Beeck (East Perth)
21. Fremantle - Roger Hayden (South Fremantle)
22. Adelaide - Justin Cicolella (Adelaide)
23. Sydney - Pass
24. Richmond - Adrian Burgiel (Richmond)
25. Western Bulldogs - Damien Skurrie (Sebpastopol)
26. Geelong - Samuel Chapman (Geelong Falcons)
27. Hawthorn - Robert Campbell (Murray Bushrangers)
28. Brisbane Lions - Pass
29. Kangaroos - Rodney Tregenza (East Fremantle)
30. Carlton - Timothy Fleming (Old Xaverians)
31. Melbourne - Darren Jolly (North Ballarat Rebels)
32. Essendon - Damien Peverill (Essendon)

Round Three

33. Collingwood - Nathan Lovett-Murray (North Ballarat Rebels)
34. Port Adelaide - Steven Brosnan (Port Adelaide Power)
35. West Coast Eagles - Andrew McCarrey (East Fremantle)
36. Fremantle - Daniel Haines (Peel Thunder)
37. Adelaide - Matthew Golding (Adelaide Rookie)
38. Sydney - Pass
39. Richmond - Micheal Barker (Dandenong Stingrays)
40. Western Bulldogs - David Sheahan (Springvale)
41. Geelong -Jarad Rooke (Casterton)
42. Hawthorn - Matthew Ball (Sandringhan Dragons)
43. Brisbane Lions - Pass
44. Kangaroos - Digby Morrell (West Perth)
45. Carlton - Jim Plunkett (Western Bulldogs)
46. Melbourne - Mark Berts - (Palmerston Magpies)

Round Four

47. Collingwood - Andrew Hill (Northern Bullants)
48. West Coast Eagles - Kristopher Miller (East Fremantle)
49. Fremantle - Andrew Siegert (Geelong Falcons)
50. Adelaide - James Gallagher (Norwood)
51. Sydney - Pass
52. Richmond - Craig Ednie (Murray Bushrangers)
53. Western Bulldogs - Leigh Harrison (Sandringham Dragons)
54. Geelong - Timothy Clark (Geelong Falcons)
55. Hawthorn - Pass
56. Brisbane Lions - Pass
57. Kangaroos - David Teague (Murray Kangaroos)
58. Melbourne - Benjamin Doherty (Morningside)

Round Five

59. Collingwood - Steven Rode (Hawthorn)
60. Sydney - Brent Piltz (North Albury)
61. Western Bulldogs - Brad Fuller (Western Bulldogs Rookie)
62. Hawthorn - Pass
63. Brisbane Lions - Clinton Alleway (Mt Gravatt)
64. Melbourne - Thomas Marshall (Tassie Mariners)

Round Six

65. Sydney - Scott Muller (Sydney Rookie)
66. Brisbane Lions - Robert Copeland (Northern Eagles)

Round Seven

67. Brisbane Lions - Thomas Tarrant (Morningside)

Round Eight

68. Brisbane Lions - Luke Weller (Northern Eagles)

News
19/12/00 AFL to review draft system

 

[Include/footer.htm]