Make your own free website on Tripod.com
[Include/banner.htm]
-

The Power From Port.com > AFL > Draft > 2002 > Pre-season

-
[Include/menu.htm]

 

Draft held 18/12/2001

ROUND 1

1. Fremantle - Luke Webster (East Perth)

2. St Kilda - Josh Dicketts (Murray Bushrangers)

3. West Coast - Brent Tuckey (Collingwood)

4. Kangaroos - John Baird (Hawthorn Rookie/Box Hill Hawks)

5. Geelong - Andrew Carrazzo (Oakleigh Chargers)

6. Melbourne - Mark Jamar (North Adelaide)

7. Western Bulldogs - Nick Greenwood (Gippsland Power)

8. Collingwood - James Podsiadly (Western Jets)

9. Adelaide - Paul Thomas (Central District)

10. Sydney - Scott McGlone (Bendigo Pioneers)

11. Carlton - Bret Thornton (Oakleigh Chargers)

12. Port Adelaide - Jordon Barham (Calder Cannons)

13. Hawthorn - Ben Kane (Eastern Ranges)

14. Richmond - Kristian De Pasquale (Coburg Tigers)

15. Essendon - Scott Howard (Calder Cannons)

16. Brisbane Lions - Darren Bradshaw (Mt Gravatt)

ROUND 2

17. Fremantle - Joshua Head (South Fremantle)

18. St Kilda - Ben Schwarze (Sandringham Dragons)

19. West Coast - Quinten Lynch (West Perth)

20. Kangaroos - Stuart Cooper (Murray Kangaroos)

21. Geelong - Will Slade (Oakleigh Chargers)

22. Melbourne - David Robbins (Springvale)

23. Western Bulldogs - Matthew Boyd (Dandenong Stingrays)

24. Collingwood - Justin Crow (Oakleigh Chargers)

25. Adelaide - Nathan Bock (Woodville West Torrens)

26. Sydney - Chris Obst (Hawthorn)

27. Carlton - Ezra Bray (Geelong)

28. Port Adelaide - Jaxon Crabb (West Coast/Claremont)

29. Hawthorn - Djaren Whyman (Bendigo Pioneers)

30. Richmond - Brad Miller (Western Jets)

31. Essendon - Adam Winter (Calder Cannons)

32. Brisbane Lions - Pass

ROUND 3

33. Fremantle - Aaron Sandilands (East Fremantle)

34. St Kilda - Chris Jones (Echuca)

35. West Coast - Clancy Rudeforth (Claremont)

36. Geelong - Adam Chatfield (Carlton)

37. Melbourne - Ryan Ayres (Darwin)

38. Western Bulldogs - Pass

39. Collingwood - Andrew Hill (Wangaratta Rovers)

40. Adelaide - Ben Rutten (West Adelaide)

41. Sydney - Ricky O'Loughlin (Adelaide)

42. Carlton - Jordan Doering (Carlton)

43. Port Adelaide - Mark McKenzie (Northern Knights)

44. Hawthorn - Nick Stone (Collingwood)

45. Richmond - Matt King (Dandenong Stingrays)

46. Essendon - Ken Hall (Essendon VFL)

47. Brisbane Lions - Pass

ROUND 4

48. St Kilda - Pass

49. Melbourne - Nicholas Walsh (International Rookie, Ireland)

50. Collingwood - Mark Dubyna (Sandringham Dragons)

51. Adelaide - Martin Mattner (Sturt)

52. Sydney - Pass

53. Carlton - Michael Davis (Essendon)

54. Port Adelaide - Nick Jackman (South Adelaide)

55. Hawthorn - Michael Georgiades (Box Hill Hawks)

56. Richmond - Simon Hart (Richmond VFL)

57. Brisbane Lions - Pass

ROUND 5

58. Collingwood - Leith Teakle (East Fremantle)

59. Sydney - Gerrard Bennett (Sydney)

60. Carlton - Adam Mathews (Carlton)

61. Brisbane Lions - Pass

ROUND 6

62. Sydney - Tom Hill (Sydney Redbacks)

63. Brisbane Lions - Pass

ROUND 7

64. Sydney - Luke Jarjouna (NSW/ACT Rams)

65. Brisbane Lions - David Mapleston (Morningside/Brisbane Lions)

ROUND 8

66. Brisbane Lions - Nick Raines (Southport)

ROUND 9

67. Brisbane Lions - Luke Weller (Northern Eagles)

 

[Include/footer.htm]